Ölüm Gerçeği ve Uyanık Olmak


Cenazeler Güzel Cenazeler

 Yüce Rabbimiz ferman buyuruyor ve dünya kuruldu kurulalı buna karşı direnen olamadı :

” Her canlı ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete sokulursa gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir.” (Âl-i İmrân: 185 . Ayeti)

 Dostlarım , kardeşlerim bu güzel sitemizden ara ara haberleri ve gelişmeleri takip ediyorum . Özellikle  CENAZELER  ; yakını olanlar elbette üzülüyorlar . Amma onlar şununla da sevinsinler ki en önemli sevaplardan birisi de insanları bir araya getirmek , kaynaşmak ,kucaklaşmak ,hal hatır sormak , gurbetten , taşradan tekrar belli aralıklarla , programda hiç olmadan , güzel köye gelmek vb. gibi güzelliklere sebep oluyorlar . Acılar paylaşılıp sevince dönüşüyorlar .

 Cenazeler ; ebediyet yolculuğunu bizlere hatırlatıyorlar . Faniliğimizi ve acizliğimizi bir kez daha gözler önüne seriyorlar .

 “Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allah’ın katındadır”. (Âl-i İmrân: 14 . Ayeti ) ,

 Cenazeler ; mal ,mülk , makam vs vs . hepsinin bir şey olmadıklarını ,sadece dünyanın gelip geçici bir süsü ve eğlencesi  olduğunu  canlı bir  sunum şeklinde bize gösteriyorlar . Bir anlık ,kısa bir süre de olsa kendimize gelmemizi sağlıyorlar .

Şair demiş ya “ Ölüm güzel olmasa idi , ölür mü idi O güzel peygamber “ . Evet ölüm de güzeldir yeter ki Tüm olaylara güzel bir gözle , güzel bir beyinle ve güzel bir bakış açısı ile bakabilelim . Olayların arkasındaki , önündeki , sağındaki , solundaki gizli hikmetleri kavrayabilelim .

 Cenazeler ; Musallada İmamın önünde , taşınırken omuzlarda hep en önde . Mezarlıkta defnedilirken cemaat oturmuş , kuranlar okunuyor .kazılan mezarın kıble istikametine zemin bölümüne bir laht oyulmuş toprağın o bereketli bağrına teslim edilmiş . Üzerine direk toprak yığılmasın diye tahtalar dizilmiş ve küçük , dar amma mütevazi bir saray . Çünkü Allah’ ın Resülü (SAV) : “Kabirler ya Cennet bahçesi ya da cehennem çukurudur “.

 Ey Şerefli Dostlar ! ölümden kaçmayalım ve de korkmayalım . Orada tüm peygamberler , Veliler ve önceden giden tüm akraba ve dostlarımız bizi bekliyorlar .En çok sevdiklerimiz orada . Tek korkacağımız şeyler günahlarımız ve tevbe etmeyişimiz olmalıdır .

 Her  cenaze ile bir kez daha “ İnna lillah ve inna ileyhi raciuune “ diyelim ve gereğini de hemen devreye sokalım . Yani ” Allah’dan geldik  yine Allah’ a döneceğiz .”  O’ndan geldiğimiz kesin  O’na döneceğimiz de ortada . Amma O’na hangi halle döneceğiz işte bütün konu buraya kilitleniyor . Hayat elde iken önümüzde ibret veren cenazeler görülürken tedbirimizi alalım . Yoksa yarın ibret alınan biz olacağız .Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Selam ve dualarımla . Allah a emanet olun .Tarih: 27.8.2018

Yukarıköy Mahallesi Web Sitesi - Maçka/Trabzon
http://www.yukarikoy.com/